Ciepła woda użytkowa stanowi podstawowe wyposażenie każdego domu i mieszkania. Bez niej wykonywanie codziennych prostych czynności byłoby bardzo trudne, a niekiedy wręcz i niemożliwe. Ciepła woda użytkowa powstaje na skutek podgrzania zimnej wody wodociągowej przy wykorzystaniu ciepła sieciowego. Jesteś ciekaw, który z dostępnych sposobów jej podgrzewania jest najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym? Podpowiadamy.


Instalacja solarna

Ostatnie lata to duży wzrost zainteresowania montażem instalacji solarnych. Choć jeszcze do niedawna na zainstalowanie kolektorów słonecznych decydowali się tylko nieliczni, to dzisiaj z tego rodzaju systemami grzewczymi możemy spotkać się w wielu miejscach w całej Polsce. Proces działania instalacji solarnej jest banalnie prosty. Polega on na wytworzeniu energii cieplnej ze źródła odnawialnego, a w tym konkretnym przypadku z promieni słonecznych. Instalacje solarne świetnie radzą sobie z zaspokojeniem zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną, ale nie tylko. W okresie letnim urządzenia te umożliwiają pokrycie zapotrzebowania domowników na ciepłą wodę użytkową. W tym konkretnym przypadku warto wiedzieć o tym, że woda podgrzewana jest na bieżąco wyłącznie w ciągu dnia, kiedy to kolektory słoneczne magazynują największe ilości energii cieplnej pochodzącej ze słońca. Decydując się na montaż baterii słonecznych, należy liczyć się z tym, że efektywność instalacji może znacząco spadać, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy pogoda nie sprzyja tak bardzo, jak w lecie.

Pompa ciepła

Innym praktycznym rozwiązaniem, które cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród najbardziej wymagających użytkowników, jest montaż pompy ciepła. Jedną z największych zalet tego urządzenia, jest gwarancja dostarczania ciepłej wody użytkowej bez konieczności złączania kotła w okresie wiosenno-letnim. Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych modeli pomp ciepła. Za te najlepsze oczywiście uważa się pompy ciepła wyróżniające się specyficzną konstrukcją, która dodatkowo wyposażona jest w specjalny zasobnik, w którym to odbywa się cały proces podgrzewania zimnej wody wodociągowej przy pomocy grzałki o mocy 1,5 kW. W porównaniu do instalacji solarnych pompy ciepła nie są uzależnione od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, co jest gwarancją ich niezawodnego funkcjonowania. Co więcej, cechuje je niezwykle wysoka wydajność, która z kolej przekłada się na komfort użytkowania zainstalowanego urządzenia.