FAQ

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania naszych Klientów dotyczące tematyki związanej z pompami ciepła. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Pompa ciepła to nic innego jak specjalistyczna maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej składająca się z dwóch elementów – zewnętrznego i wewnętrznego. Zadaniem pierwszego z nich jest pobieranie energii cieplnej z naturalnych źródeł energii – z wody, powietrza lub gruntu. Z kolei działanie części wewnętrznej polega na przekazaniu tej energii na instalację CO (centralne ogrzewanie) CWU (ciepła woda użytkowa). Warto tutaj wspomnieć o tym, że element wewnętrzny może pracować jako osobny moduł lub być połączony z instalacją CWU.

Jest to kwestia indywidualna, która zależy przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego danego budynku, a także strefy klimatycznej. Zbyt niska moc pompy ciepła skutkuje wzrostem kosztów eksploatacyjnych, co jest wynikiem częstego uruchamiania się dodatkowego źródła energii cieplnej – grzałki elektrycznej. Natomiast zbyt wysoka moc urządzenia, może negatywnie wpływać na jej funkcjonowanie, a tym samym znacznie skracać żywotność pompy ciepła. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy, która zaspokoi zapotrzebowanie cieplne budynku do temperatury w zakresie od –5 do –10’C.

Pompy ciepła to specjalistyczne urządzenia, które przystosowane są do współpracy z instalacjami CO (centralnego ogrzewania) oraz CWU (ciepłej wody użytkowej). Ponadto pompy wykorzystuje się także w przypadku instalacji ogrzewania nadmuchowego. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z systemem ogrzewania niskotemperaturowego np. ogrzewania podłogowego lub ściennego. Wówczas możemy liczyć na wysoką efektywność pompy ciepła (COP). I choć z technicznego punktu widzenia urządzenia mogą współpracować z grzejnikami, to ze względów ekonomicznych oraz estetycznych, stanowczo odradzamy takie połączenie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, w tej sytuacji, aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w danym pomieszczeniu, konieczny byłby montaż grzejników o bardzo dużych gabarytów, co z kolei wymagałoby znacznie większych nakładów finansowych, ale nie tylko. Rozmieszczenie grzejników wyróżniających się dosyć pokaźnymi rozmiarami w sposób estetyczny byłoby niezwykle trudne. Ogrzewanie podłogowe lub ścienne cechuje się wysoką wydajnością, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej dyskrecji.

Efektywna praca urządzenia jest gwarancją jego komfortowego użytkowania. Efektywność pomp ciepła określana jest przy pomocy tzw. współczynnika wydajności COP. Im wyższa jest jego wartość, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na energię elektryczną do uzyskania takiej samej ilości ciepła. Efektywność pomp ciepła zależna jest od temperatury źródła energii cieplnej (np. powietrza lub gruntu) oraz temperatury zasilania instalacji (np. ogrzewania podłogowego). Warto wiedzieć o tym, że COP wzrasta wraz ze wzrostem temperatury np. powietrza i jednoczesnym spadkiem temperatury zasilania instalacji. Tak więc, w przypadku obiektu z ogrzewaniem podłogowym, którego temperatura zasilania wynosi 30’C, wartość COP będzie znacznie wyższa, niż miałoby to miejsce w sytuacji obiektu wyposażonego w tradycyjne grzejniki, których temperatura zasilania wynosi 45’C.

Zarówno pompy ciepła, jak i nowoczesne systemy solarne są urządzeniami, które obecnie cieszą się dużą popularnością wśród polskich konsumentów. Jednym z głównych powodów, dla których warto rozważyć możliwość ich instalacji, jest zdecydowanie niższe zużycie energii elektrycznej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych urządzeń grzewczych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy pamiętać o tym, że pompy ciepła są urządzeniami przystosowanymi do pracy przez cały rok. Natomiast systemy solarne wykazują się wysoką efektywnością wiosną i latem, kiedy to możemy zaobserwować największą aktywność słońca. Choć koszty związane z zakupem i montażem systemu solarnego są wyższe niż w przypadku pomp ciepła, to z kolei koszty eksploatacji są znacznie niższe. Pompy ciepła są urządzeniami, które wyróżnia wyższa efektywność pracy i łatwy proces instalacji. Warto wspomnieć również o tym, że decydując się na pompę pobierającą energię z powietrza, która następnie będzie zasilać instalację CO i CWU, zyskujemy tak naprawdę dwa urządzenia w jednym.
Jak widać, każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego też ich wybór powinien być dopasowany pod kątem indywidualnych potrzeb i możliwości.