Obecnie to właśnie systemy solarne są jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł odnawianej energii elektrycznej. Swoją popularność zawdzięczają głównie wysokiej wydajności, skuteczności oraz niezawodności. Najważniejszym elementem całej instalacji solarnej są wyróżniające się swoją charakterystyczną budową panele fotowoltaiczne. Czym są i jak działają? Odpowiedź na to pytanie umieściliśmy poniżej.

Czym są panele fotowoltaiczne? Jakie jest ich działanie?

Baterie słoneczne, bo tak inaczej można nazywać panele fotowoltaiczne, z roku na rok zyskują coraz większe uznanie wśród miłośników nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Głównym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Biorąc pod uwagę ten fakt, śmiało możemy uznać je za bezpośrednie źródło prądu.

Teraz skupimy się na montażu baterii słonecznych. To, co z pewnością ucieszy wszystkich zainteresowanych ich instalacją to fakt, iż w tym konkretnym przypadku nie jest wymagane pozwolenie na ich zamontowanie pod warunkiem, że ich moc nie przekracza 40 kW. Co więcej, montaż instalacji solarnej nie wiąże się z koniecznością przeprowadzania dużych zmian w gospodarstwie domowym. Zarówno rozmiar, jak i moc paneli fotowoltaicznych powinien zostać dostosowany pod kątem indywidualnego zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego, a także rozmiaru oraz położenia dachu. Celem uzyskania jak najlepszych efektów, zaleca się zainstalowanie baterii w kierunku południowym, co z kolei w dużym stopniu intensyfikuje oddziaływanie promieni słonecznych. Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo prosty. Choć instalacją baterii słonecznych można zająć się samodzielnie, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania odpowiednim fachowcom.

Jeżeli chodzi o koszt montażu instalacji solarnej, to na końcową ceną wpływa kilka różnych czynników. Niemniej jednak jest ona bardzo zbliżona do ceny montażu innego rodzaju instalacji grzewczej.

Energia elektryczna ze słońca

Podjęcie decyzji o montażu instalacji solarnej niesie ze sobą wiele cennych korzyści. Jedną z najważniejszych jest gwarancja zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Wytwarzając własny prąd, dbamy nie tylko o kondycję domowego budżetu, ale przede wszystkim o środowisko naturalne, w którym żyjemy. Niezależnie od wybranego rodzaju, wydajność baterii słonecznych jest niewiarygodnie duża, a prąd będący wynikiem zamiany energii słonecznej w energię elektryczną najczęściej wykorzystywany jest do zasilania oświetlenia oraz innych urządzeń elektrycznych znajdujących się na wyposażeniu każdego domu, a także podgrzewania wody. Na tym jednak nie koniec zalet instalacji solarnych. Aktualnie coraz częściej energię słoneczną wykorzystuje się do ogrzewania całych domów.

Zdaniem ekspertów ze względu na nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej, innowacyjne instalacje solarne stanowią przyszłość światowej energetyki.