Żyjemy w czasach, kiedy to dużą uwagę zwraca się na ekologię oraz dbałość o środowisko naturalne, zwłaszcza jeżeli dotyczy to wyboru odpowiedniej instalacji grzewczej. Czym różnią się nowoczesne kotły kondensacyjne od kotłów gazowych? Dlaczego warto zainwestować w innowacyjny i ekologiczny kocioł kondensacyjny? Odpowiedzi na te pytania umieściliśmy poniżej.

W trosce o środowisko naturalne

Jakość powietrza w Polsce, a zwłaszcza w większych miastach naszego kraju w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia. Dzięki sukcesywnie prowadzonej od kilku już lat akcji “Czyste Powietrze” z dnia na dzień poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery maleje, a dzieje się to na skutek wymiany tradycyjnych pieców węglowych na innowacyjne kotły kondensacyjne. Posiadacze starych kopciuchów bardzo często wykorzystywali do ogrzewania domu kiepskiej jakości węgiel, w wyniku czego do powietrza przedostawała się duża ilość trujących substancji. Co więcej, rozwiązanie to nie było ani ekologiczne, ani też ekonomiczne, a to z tego względu, iż do dostatecznego ocieplenia budynku konieczne było spalenie ogromnej ilości węgla. Zupełnie odwrotnie wygląda to w przypadku kotłów kondensacyjnych.

Niestety wymiana pieca węglowego na nowszy, ekologiczny model jest dosyć kosztowną inwestycją, na którą nie każdy przeciętny Polak może sobie pozwolić. Na szczęście w wielu polskich miastach, mieszkańcy mogą obiegać się o dodatkowe dotacje, które umożliwiają im wymianę instalacji grzewczej.

Kocioł kondensacyjny a kocioł gazowy

Zastanawiasz się, czym różnią się nowoczesne kotły kondensacyjne od tradycyjnych kotłów gazowych? Kotły kondensacyjne to doskonała, proekologiczna alternatywa dla starych pieców. Ich działanie skupia się na wykorzystaniu energii cieplnej w zawartej parze wodnej oraz spalinach. Model kotła kondensacyjnego wyposażony jest zamkniętą komorę spalania, dzięki czemu szkodliwe substancje i zanieczyszczenia nie wydostają się do otoczenia.

O czym wspominaliśmy już na samym wstępie, do najważniejszy zalet kotłów kondensacyjnych zaliczyć należy między innymi wysoką wydajność oraz niskie koszty ogrzewania. Co więcej, urządzenie te wykonane są w oparciu o zastosowanie najnowszych i sprawdzonych technologii, dzięki czemu wykazują się one znikomą awaryjnością oraz bardzo niskimi kosztami eksploatacji, co z kolei pozytywnie przekłada się na kondycję budżetu domowego.

Kotły kondensacyjne podobnie jak tradycyjne piece mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Co to oznacza w praktyce? Pierwszy z wymienionych modeli przystosowany jest do wykorzystania wyłącznie w przypadku instalacji centralnego ogrzewania. Z kolei kotły dwufunkcyjne odpowiedzialne są także za podgrzewanie wody użytkowej. Warto również wiedzieć o tym, że na polskim rynku dostępne są zarówno modele stojące, jak i wiszące. Kotły kondensacyjne wiszące ze względu na specyfikację montażu doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach.