Rozważasz możliwość zainstalowania powietrznej pompy ciepła? Zastanawiasz się, czy aby na pewno jest to opłacalna inwestycja? Poniżej przedstawiliśmy najistotniejsze informacje dotyczące instalacji powietrznych, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji.


1.Funkcjonalne rozwiązanie

To, co z pewnością dla wielu będzie zaskoczeniem to fakt, iż powietrzna pompa ciepła nie tylko ogrzewa wodę użytkową, ale także rewelacyjnie sprawdza się jako klimatyzacja w sezonie wiosenno-letnim. Jak to możliwe? Powietrzna pompa ciepła jest specjalistycznym urządzeniem z możliwością montażu funkcji chłodzenia. Dzięki temu instalacja skutecznie ochładza powietrze w całym obiekcie bądź wyznaczonych pomieszczeniu. Co więcej, w tym wypadku nie musimy martwić się o dodatkowe koszty użytkowania urządzenia.

2.Samodzielne urządzenie grzewcze

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie przystosowane do samodzielnej pracy bez konieczności instalowania tzw. urządzeń wspomagających takich jak kocioł gazowy lub stałopalny. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, by powietrzna pompa ciepła została w odpowiedni sposób zabezpieczona, dodatkowym wsparciem. Najczęściej w tym przypadku stosuje się grzałki elektryczne, które włączają się automatycznie na skutek oddziaływania skrajnie niskich temperatur.

3.Gwarancja prostego i szybkiego montażu

Wbrew temu, co mogłoby nam się wydawać, instalacja powietrznej pompy ciepła przebiega bardzo sprawnie. W porównaniu do standardowych gruntowych pomp ciepła instalacje powietrzne składają się ze znacznie mniejszej ilości komponentów, dzięki czemu ich montaż jest o wiele łatwiejszy, przez co nie zajmuje on zbyt wiele czasu. Na tym jednak nie koniec zalet. W tej sytuacji prosty montaż oznacza również komfortowe i praktycznie bezawaryjne użytkowanie urządzenia.

4.Efektywność urządzenia zależy od temperatury zewnętrznej

Niestety efektowność pompy ciepła w dużej mierze zależna jest od temperatury panującej na zewnątrz. Co nie oznacza, że urządzenie nie może w pełni sprawnie pracować. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią moc instalacji powietrznej, która będzie adekwatna do zapotrzebowania cieplnego ogrzewanego budynku. Zazwyczaj pompy ciepła działają do temperatury – 12’C, w momencie, kiedy temperatura spadnie, uruchamia się grzałka elektryczna, której głównym zadaniem jest wspomaganie całej instalacji powietrznej.

5.Mniej awaryjna niż gruntowa pompa ciepła

O czym wspominaliśmy już wcześniej, powietrzne pompy ciepła zbudowane są ze znacznie mniejszej ilości komponentów, co z kolei w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii zamontowanej instalacji powietrznej. Gruntowe pompy ciepła wyposażone są w wymiennik ze specjalnymi przyłączeniami, z kolei instalacje powietrzne zaopatrzone są w dolne źródło ciepła wyróżniające się prostą budową, a niekiedy także nie jest ono wcale wykorzystywane. Co więcej, również konserwacja powietrznych pomp ciepła jest o wiele tańsza, niż ma to miejsce w przypadku gruntowych pomp ciepła.