Wiele osób, które zdecydowały się na budowę własnego domu, rozważa możliwość montażu nowoczesnego ogrzewania podłogowego. Gwarancja wysokiego komfortu użytkowania oraz niskie koszty eksploatacji to dwie najważniejsze zalety “podłogówek”. Instalacja podłogowa czy tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe – co sprawdzi się lepiej? Poniżej przedstawiliśmy najistotniejsze informacje dotyczące ogrzewania podłogowego, które ułatwią Ci podjęcie trafnej decyzji.

Ogrzewanie podłogowe – co to takiego?

Zanim skupimy się na kosztach montażu oraz eksploatacji, to na wstępie pokrótce opowiemy o tym, czym tak naprawdę jest ogrzewanie podłogowe. Otóż cieszące się coraz większym uznaniem “podłogówki” są jednym z rodzajów ogrzewania płaszczyznowego, który pozytywnie wpływa w szczególności na estetykę wnętrz, a to za sprawą ukrycia wszystkich elementów grzejnych bezpośrednio pod podłogą. Oprócz tego ogrzewanie podłogowe odpowiedzialne jest za rozprowadzanie ciepła wewnątrz pomieszczeń w zgodzie z naturalną fizjonomią człowieka, co znacznie podnosi komfort użytkowania instalacji grzewczej. Co więcej, “podłogówka” minimalizuje cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, zmniejsza ilość kurzu, mikroorganizmów oraz innych zanieczyszczeń w pomieszczeniu, co w szczególności sprzyja alergikom i małym dzieciom.

Ile kosztuje montaż i eksploatacja instalacji podłogowej?

Pomimo wielu zalet ogrzewanie podłogowe ma także kilka wad. Jedną z nich dla wielu jest wysoka cena montażu instalacji. Zastanawiasz się, czy aby na pewno jest to opłacalna inwestycja? Otóż jak najbardziej! Podjęcie decyzji o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego niesie ze sobą wiele korzyści. W porównaniu do tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego popularna “podłogówka” zapewnia optymalny komfort cieplny przy utrzymaniu temperatury o 2 stopnie niższej. Jak łatwo można się domyślić, mniejsze zużycie energii cieplnej jest gwarancją niższych rachunków. W zależności od indywidualnego przypadku całkowity koszt ogrzania domu może obniżyć się nawet do 12%. Warto pamiętać o tym, że wybierając ogrzewanie podłogowe z funkcją automatycznej regulacji temperatury, możemy te koszty jeszcze obniżyć np. poprzez znaczne zmniejszenie temperatury ogrzewania na czas naszego wyjazdu.

Jaki materiał na instalacje podłogowe?

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, warto zastanowić się również nad tym, czym przysłoniona zostanie cała instalacja. Zazwyczaj ze względu na stosunkowo niski opór cieplny stosuje się terakotę, która doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje kuchni, łazienek oraz przedpokoju. Jeżeli chodzi o pomieszczenia takie jak salon czy sypialnia, to tutaj świetnym rozwiązaniem będzie położenie tradycyjnych paneli lub drewnianej podłogi. W tej sytuacji należy pamiętać o tym, by wybrany gatunek drewna nie tylko dostatecznie przewodził ciepło, ale też i był odporny na działanie wysokich temperatur i kurczenie się. W przypadku ogrzewania podłogowego należy pamiętać o tym, by odpowiednio wcześnie poinformować firmę zajmującą się projektowaniem naszej instalacji odnośnie do rodzaju materiału, z którego wykonane zostaną podłogi w poszczególnych pomieszczeniach, co umożliwi fachowcom właściwe rozłożenie elementów grzejnych.