Zimą, kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, pompa ciepła zapewnia dostateczne warunki cieplne w całym domu, dbając tym samym o komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Niemniej jednak nadmiar ciepła, może bywać niekiedy bardzo męczący i uciążliwy, zwłaszcza jeżeli na dworze panuje upał. W tej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie pompy ciepła jako urządzenia do chłodzenia pomieszczeń. Zastanawiasz się, czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiadamy.


Chłodzenie pomieszczeń przy pomocy pompy ciepła

Pompy ciepła to specjalistyczne urządzenia, które kojarzą nam się zazwyczaj z funkcją ogrzewania pomieszczeń. Pomimo tego, należy wiedzieć o tym, że ten konkretny rodzaj instalacji grzewczej możemy wykorzystać w zupełnie odwrotny sposób. Wszechstronne zastosowanie oraz niskie koszty eksploatacji sprawiły, iż pompy ciepła cieszą się dużym uznaniem wśród polskich konsumentów. Montaż pompy ciepła jest opłacalny nie tylko względem ekonomicznym, ale też i ekologicznym. W porównaniu do tradycyjnych pieców pompa ciepła nie emituje do powietrza szkodliwych zanieczyszczeń. Choć nazwa urządzenia może być myląca, to w rzeczywistości pompa ciepła nadaje się również do chłodzenia pomieszczeń. Oczywiście jest to wynikiem zastosowania źródła niskiej temperatury.

Pompa ciepła to prosty sposób na naturalne i efektywne chłodzenie. Warto tutaj wspomnieć o tym, że źródłem chłodu w tej sytuacji może być woda gruntowa bądź sam grunt. Zarówno wydajność, jak i efektywność chłodzenia zależna jest od kilku czynników, w tym: temperatury panującej na zewnątrz, rozmiaru źródła oraz okresu, w którym z urządzenia. Jedną z wielu zalet pomp ciepła jest fakt, iż instalacje te są kompatybilne z systemem wentylacji.

Efekt chłodzenia można również uzyskać poprzez odwrócenie obiegu czynnika chłodzącego w urządzeniu, wówczas skraplacz pracuje jak parownik, a parownika jak skraplacz. Chłodzenie aktywne sprawdza się świetnie w sytuacji, kiedy źródła naturalne nie są w stanie zapewnić optymalnych warunków chłodzenia. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, kiedy grunt lub woda w wyniku długotrwałego oddziaływania promieni słonecznych znacznie się nagrzewa.

Tradycyjna klimatyzacja czy pompa ciepła – które z dostępnych rozwiązań sprawdzi się lepiej?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, a jak brzmi odpowiedź? Jak nietrudno się domyślić, chłodzenie pomieszczeń przy użyciu klimatyzacji jest o wiele bardziej efektywne niż w przypadku użycia pompy ciepła. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że naturalne chłodzenie jest niezwykle korzystne zarówno dla kondycji budżetu domowego, jak i środowiska, w którym żyjemy. Jesteś ciekaw, czym spowodowany jest tak niski pobór energii elektrycznej? Otóż w trakcie pracy pompy ciepła sprężarka pozostaje w stanie spoczynku, co jest gwarancją minimalnego zużycia prądu. Za schłodzenie powietrza oraz jego obieg odpowiadają wyłącznie pompy.

Podsumowując, jeśli ogrzewamy dom przy pomocy pompy ciepła, wówczas jak najbardziej możemy wykorzystać potencjał instalacji grzewczej w okresie letnim, celem chłodzenia pomieszczeń wewnątrz domu.