Obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów urządzeń grzewczych są powietrzne pompy ciepła, które w ostatnich latach zyskały duże uznanie wśród wymagających użytkowników. Zastanawiasz się nad montażem instalacji powietrznej? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych informacji, które z pewnością ułatwią Ci podjęcie trafnej decyzji.


1.Niskie koszty eksploatacyjne

Ten aspekt wzbudza największe zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców. Niestety w dalszym ciągu koszty zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła jest mylnie porównywalny do kosztów eksploatacji ogrzewania elektrycznego. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że powietrzna pompa ciepła wykorzystuje prąd wyłącznie do zasilania sprężarki, w związku z czym koszty jej użytkowania są o znacznie niższe, niż ma to miejsce w przypadku instalacji elektrycznej.

2.Pracuje w ujemnych i dodatnich temperaturach

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które zaskakują nie tylko wysoką efektywnością pracy, ale także i uniwersalnym zastosowaniem. Są one przystosowane zarówno do pracy w skrajnie niskich, jak i wysokich temperaturach – niektóre z dostępnych modeli działają już od –25’C do nawet +45’C. Głównym zadaniem powietrznej pompy ciepła jest ogrzewanie powietrza wewnątrz pomieszczeń w okresie zimowym, latem natomiast instalacja może pełnić funkcję klimatyzacji odpowiedzialnej za chłodzenie powietrza.

3.Odpowiednia do każdego klimatu

Choć jeszcze do niedawna uważano, że powietrzne pompy ciepła ze względu na swoją specyfikę działania dobrze sprawdzają się wyłącznie w krajach o umiarkowanych warunkach klimatycznych, to dzisiaj wiadomo już, że te urządzenia grzewcze doskonale radzą sobie praktycznie w każdym klimacie. Martwisz się o to, jak pompa ciepła poradzi sobie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych? Spokojnie, urządzenia te zazwyczaj wyposażane są dodatkowo w specjalną grzałkę elektryczną i to właśnie ona odpowiedzialna jest za awaryjne uruchomienie całej instalacji powietrznej w sytuacji, kiedy na dworze panuje silny mróz. Co więcej, ze względu na swoją nieskomplikowaną budowę powietrzne pompy ciepła bardzo rzadko ulegają awariom.

4.Niski koszt zainstalowania urządzenia

Oczywiście tak jak w przypadku montażu każdej innej instalacji grzewczej, zainstalowanie powietrznej pompy ciepła wiąże się z niemałym wydatkiem. Całkowity koszt montażu instalacji powietrznej zależy od wielu różnych czynników, chociażby takich jak: moc pompy, producent, ceny montażu itp. Niemniej jednak biorąc pod uwagę niskie koszty eksploatacji urządzenia, śmiało, można stwierdzić, że jest to inwestycja, która się opłaca.

5.Sprawdza się lepiej niż gruntowa

Najlepszym potwierdzeniem tego jest liczba zadowolonych użytkowników powietrznych pomp ciepła oraz wysoki odsetek osób zainteresowanych zakupem tego urządzenia. Zgodnie z opiniami ekspertów w 2020 roku w polskich domach może zostać zainstalowanych ponad 20 000 sztuk powietrznych pomp ciepła, z kolei gruntowych nawet o połowę mniej.